ul. Wojska Polskiego 10/14, 56-400 Oleśnica
tel. 695 951 439
mail: pw.wawrzyniak@interia.eu
Modernizacja oświetlenia awaryjnego
Oświetlenie awaryjne wymagane jest w obiektach takich jak hotele, urzędy, szkoły, sklepy itd. Szczegółowe przepisy dotyczące jego stosowania określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dodatkowo powinno być poddawane kontroli natężenia światła i czasu działania po zaniku napięcia nie rzadziej niż raz do roku.
W ostatnim czasie u jednego z moich klientów w trakcie przeglądu takiego oświetlenia stwierdzono nieprawidłowe działanie kilu opraw. Lampy świetlówkowe dwufunkcyjne (pełniące rolę standardowego oświetlenia, a po zaniku napięcia przełączające się w tryb awaryjny) zapalały się z trudem, wydawały uciążliwy buczący dźwięk, a po zaniku napięcia przestawały świecić po kilku minutach.
Modernizację przeprowadzono w sposób niewymagający montażu nowych lamp, a co za tym idzie konieczności wiercenia nowych otworów i montażu opraw, które będą inne niż reszta w danym pomieszczeniu. Jednocześnie pozostawienie starych obudów i kloszy, które mogą pełnić swą funkcję jeszcze przez wiele lat, przyczyniło się do obniżenia kosztów usługi.
Modernizacja lampy przebiegała w tym przypadku następująco:

Na zdjęciach nr 1 i 2 widzimy lampę przed modernizacją. Z lampy zostały wymontowane wszystkie podzespoły: tradycyjne świetlówki, startery, stateczniki, moduł awaryjny oraz zużyty akumulator (zdjęcie 3). Następnie zamontowano nowe świetlówki LED, akumulator oraz przetwornicę awaryjną (zdjęcie 4). Taka lampa uruchamia się natychmiastowo, nie mruga, pracuje cicho, pobiera mało energii elektrycznej i zapewnia długi czas świecenia w trybie awaryjnym. Jednocześnie zmniejszona ilość podzespołów wewnątrz obudowy poprawia przepływ powietrza i w konsekwencji chłodzenie urządzeń, co przekłada się również na ich większą trwałość.
Po modernizacji lampa nie zmieniła swojego wyglądu zewnętrznego (oprócz montażu lampki kontrolnej w kloszu), ale stała się cicha, energooszczędna i co najważniejsze spełniająca przepisy dotyczące oświetlenia awaryjnego.

