ul. Wojska Polskiego 10/14, 56-400 Oleśnica
tel. 695 951 439
mail: pw.wawrzyniak@interia.eu
Porady
W tym dziale znajdziesz porady dotyczące użytkowania instalacji oraz urządzeń elektrycznych oraz odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane elektrykowi.
Jak dbać o instalację elektryczną w domu i mieszkaniu?
Większość z nas nie zastanawia się zbytnio nad funkcjonowaniem instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu. Podłączamy urządzenie do gniazdka lub włączamy światło i dopóki wszystko działa, reszta nas nie interesuje. I chociaż instalacja elektryczna generalnie nie wymaga konserwacji lub czynności obsługowych, to jednak używając jej w określony sposób możemy skrócić lub wydłużyć czas jej poprawnego działania. Poniżej przedstawiam porady oraz dobre nawyki, które warto wyrobić sobie, aby nasza instalacja elektryczna działała długo i bezproblemowo:
- Wyciągając wtyczkę z gniazdka nie ciągnijmy za przewód – jedną ręką przytrzymajmy gniazdko, a drugą wyjmijmy wtyczkę. Dzięki temu gniazdko nie wyrwie się ze ściany, a przewód zasilający urządzenia nie ulegnie wewnętrznemu uszkodzeniu.
- Nie włączajmy jednocześnie wielu urządzeń o dużej mocy. Do najmocniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym należą: pralka, zmywarka, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny oraz odkurzacz. Pomimo, że nie zawsze da się zaplanować prace domowe tak by włączać te urządzenia osobno, starajmy się wykonać pranie, zmywanie, odkurzanie po kolei, a nie jednocześnie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku starszych instalacji.
- Obserwujmy stan gniazdek i wtyczek – szczególnie wymienionych w poprzednim punkcie urządzeń. Jeżeli zaobserwujemy „osmalenie” gniazdka, nagrzewanie się wtyczki lub poczujemy zapach spalenizny – wezwijmy elektryka. Takie gniazdko nie podziała już długo, a dodatkowo może stworzyć ryzyko pożaru.
- Nie używajmy złej jakości przedłużaczy. Jak poznać jakość przedłużacza? Najłatwiej po przewodzie – im grubszy tym lepszy. Prąd w przewodzie przypomina nieco wodę w rurze – cienką rurką nie przepłynie dużo wody, tak samo cienki przewód nadaje się tylko do urządzeń takich jak lampka nocna czy ładowarka telefonu komórkowego.
Jeżeli mamy w domu instalację aluminiową warto zastanowić się nad jej wymianą
- Jeśli mamy stare wkręcane bezpieczniki starajmy się kontrolować ich stan – czy nie robią się gorące i czy po wykręceniu nie widać na nich czarnych śladów przegrzania. Gniazda bezpieczników wyłącznie oglądamy z bezpiecznej odległości. NIE DOTYKAMY GNIAD BEZPIECZNIKÓW – GROZI TO PORAŻENIEM I ŚMIERCIĄ. W dłuższej perspektywie nawet jeśli bezpieczniki pracują bezproblemowo warto rozważyć ich wymianę na nowoczesne wyłączniki nadprądowe – tzw. podnoszone „eski”. Większość rozdzielni z wkręcanymi bezpiecznikami ma już ponad 30 lat, a ich awaria jest jedynie kwestią czasu.
- Jeśli mamy nowoczesną rozdzielnię z wyłącznikiem różnicowoprądowym – tzw. „różnicówką” – kontrolujmy jej stan przez naciśnięcie przycisku TEST raz w miesiącu. Wykonanie testu spowoduje wyłączenie zasilania, więc wyłączmy najpierw komputery lub inne urządzenia, które nie powinny być wyłączane w niekontrolowany sposób. Jest to jednak konieczne dla sprawdzenia bezpieczeństwa instalacji.
- Pamiętajmy o pomiarach kontrolnych instalacji elektrycznej, które powinny być wykonywane co 5 lat. Posiadanie aktualnych protokołów z pomiarów uchroni nas przed wieloma kłopotami na przykład w kontakcie z ubezpieczycielem mieszkania. Jeśli wynajmujemy mieszkanie, wykonanie pomiarów należy do obowiązków jego właściciela – brak ich wykonania to zagrożenie dla życia i zdrowia najemcy.
Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej?
W ostatnim czasie znacznie wzrosły ceny energii elektrycznej. Skłoniło to niektórych z nas do szukania oszczędności. Zatem co można zrobić, aby rachunek za prąd okazał się mniej dokuczliwy?
- Najlepszą metodą oszczędzania energii elektrycznej jest używanie nowoczesnych energooszczędnych urządzeń. Chociaż wiąże się to z koniecznością zainwestowania w nowy sprzęt to wydatki zwracają się bardzo szybko. Jeśli nasze środki są ograniczone najlepiej zacząć od wymiany żarówek. Żarówki LED produkują taką samą ilość światła jak tradycyjne zużywając blisko 10 razy mniej energii. Również jeśli mamy w domu żarówki energooszczędne starszej generacji – świetlówkowe o wyglądzie „poskręcanych rurek” warto wymienić je na żarówki LED – będą zużywać około 2 razy mniej energii. Również lampy z podłużnymi świetlówkami 36W lub 18W często spotykane np. w piwnicach lub garażach możemy przerobić na oświetlenie LED. Istnieją wysokiej jakości LED-owe zamienniki świetlówek. Będzie tu jednak potrzebna interwencja elektryka w celu zmiany układu połączeń elektrycznych w samej lampie. Sama usługa nie zajmuje wiele czasu i nasza firma wykona ją w korzystnej cenie – jeśli potrzebujesz takiej usługi skorzystaj z formularza kontaktowego.
- Jeśli mamy nieco większy budżet warto wymienić również wysłużony sprzęt AGD. W tym przypadku zdecydowanie należy zacząć od lodówki. Jest to urządzenie, o którym często zapominamy, a pracuje przecież przez cały czas. Tym samym w ciągu doby zużywa więcej prądu niż odbiorniki o wielokrotnie większej mocy, które działają tylko przez chwilę.
- Zwróćmy uwagę czy niektóre urządzenia nie działają zupełnie niepotrzebnie. Zdarza się często, że telewizor pracuje nawet jeśli nikt go nie ogląda. Jeśli lubimy słuchać kanałów informacyjnych lub innych audycji wykonując np. prace domowe – włączmy radio. Ograniczy to znacznie zużycie prądu – oszczędność będzie tym większa im większy jest telewizor.
- Pamiętajmy o zgaszeniu światła jeśli wychodzimy z pomieszczenia.
- Jeśli dysponujemy znacznymi środkami finansowymi pomyślmy o instalacji fotowoltaicznej lub kolektorach słonecznych – tu oszczędności będą już bardzo widoczne.
Myślę o płycie indukcyjnej w kuchni lecz mam starą 1-fazową instalację, co zrobić?
Na wstępie chciałbym odradzić zastosowanie płyt indukcyjnych 1-fazowych „z wtyczką” zwłaszcza, jeżeli mamy w domu starą, aluminiową instalację elektryczną. W tym przypadku pierwsze gotowanie najprawdopodobniej skończy się awarią instalacji i brakiem prądu w całym mieszkaniu. Jeśli mamy w mieszkaniu 1-fazową, nową instalację miedzianą, a gniada w kuchni zasilane są przewodem „3×2,5mm2″(jeśli nie wiemy jaki przewód zasila gniazda skonsultujmy się z elektrykiem) to 1-fazowa płyta indukcyjna powinna działać poprawnie, choć powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby w trakcie jej pracy nie włączać urządzeń takich jak pralka, zmywarka czy piekarnik.
Jeśli mieszkasz w bloku:
- W większości bloków mieszkalnych na klatce schodowej poprowadzony jest 3-fazowy WLZ (wewnętrzna linia zasilająca) – czyli przewód zasilający poszczególne mieszkania. Jest on pod zarządem Zakładu Energetycznego – na Dolnym Śląsku jest to firma Tauron. I to właśnie do Taurona powinniśmy złożyć druk WP – wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci. Jeśli potrzebujesz pomocy przy jego wypełnieniu – skontaktuj się z nami. Wniosek można złożyć online lub osobiście w Punkcie Obsługi Klienta. Proces ten opisany jest również opisany jest również na stronie Taurona.
- Zakład Energetyczny rozpatrzy wniosek i wyda Warunki Przyłączenia. Jest to dokument, w którym opisany jest zakres prac na sieci elektroenergetycznej – w tym przypadku najprawdopodobniej na klatce schodowej, które należy wykonać aby doprowadzić do Odbiorcy prąd 3-fazowy. Najczęściej jest to ułożenie odcinka przewodu 5-żyłowego (żyła neutralna N, ochronna PE oraz 3 fazy – L1, L2, L3) ze skrzynki energetycznej do rozdzielni w mieszkaniu. Ponieważ przewód przebiega na klatce schodowej będzie potrzebna w tym przypadku również zgoda wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub zarządcy budynku. Instytucje te mogą zażądać również dodatkowego projektu instalacji – możesz zamówić go w naszej firmie.
- Jeśli masz już wszystkie potrzebne zgody – możesz przystąpić do zamówienia elektryka, który wykona prace. Warto pamiętać, że wykonanie takiej przeróbki instalacji, wiąże się z wykuciem bruzdy pod przewód lub ułożeniem go w listwie bądź rurce oraz przewiertem do mieszkania. Następnie przewód trzeba ułożyć również w mieszkaniu oraz zainstalować zabezpieczenie w rozdzielni. Są to prace, przy których występuje „nieco bałaganu” – warto zabezpieczyć mieszkanie przed pyłem oraz zrobić miejsce dla elektryka, tak aby mógł poruszać się swobodnie w miejscu wykonywania prac.
- Ostatnim krokiem jest zgłoszenie wykonania prac do Zakładu Energetycznego. Kiedy wszystko będzie już zrobione monter Taurona będzie mógł zaplombować licznik – to koniec prac.
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
Dla domu jednorodzinnego tok postępowania będzie identyczny jeśli chcesz podłączyć np. pompę ciepła lub fotowoltaikę oraz jakiekolwiek inne urządzenie 3-fazowe.
- Dom jednorodzinny zasilany jest linią kablową (zakopaną w ziemi) lub napowietrzną (wiszącą na słupach elektroenergetycznych). Linia ta tak jak WLZ w bloku pod zarządem Zakładu Energetycznego – na Dolnym Śląsku jest to firma Tauron. I tak samo jak w przypadku mieszkania w bloku do Taurona powinniśmy złożyć druk WP – wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci. Jeśli potrzebujesz pomocy przy jego wypełnieniu – skontaktuj się z nami. Wniosek można złożyć online lub osobiście w Punkcie Obsługi Klienta. Opis tego procesu znajdziemy również na stronie Taurona.
- Zakład Energetyczny rozpatrzy wniosek i wyda Warunki Przyłączenia. Jest to dokument, który opisuje zakres prac na sieci elektroenergetycznej, które należy wykonać aby doprowadzić do Odbiorcy prąd 3-fazowy. Zależy on od tego w jaki sposób doprowadzony jest obecnie przewód zasilający do domu. Najczęściej funkcjonują jeszcze napowietrzne przyłącza 1-fazowe domów jednorodzinnych. Zakład Energetyczny przyśle swojego podwykonawcę, który zdemontuje istniejące przyłącze (od słupa energetycznego do zaczepu na elewacji budynku). Od złącza na elewacji do licznika i rozdzielni domowej przewód trzeba już ułożyć najczęściej na własny koszt. Istnieje także możliwość, że budynek jednorodzinny zasilany jest linią kablową (w ziemi). W takim przypadku warunki przyłączenia obejmą wykonanie nowej linii kablowej oraz zabudowę Złącza Kablowego (ZK) ze skrzynką licznikową w granicy działki. Zostanie to wykonane na koszt Taurona i przez jego podwykonawcę. Natomiast od skrzynki licznikowej do rozdzielni w domu linię kablową trzeba już ułożyć na koszt Odbiorcy.
Proces przyłączeniowy budynków wolnostojących może potrwać dłużej
- Czas oczekiwania na przyjazd ekipy, która wymieni przyłącze jest zróżnicowany i często wynosi nawet kilka miesięcy. Warto w tym czasie zamówić elektryka i wykonać prace opisane w Warunkach Przyłączenia, jako te, które leżą po stronie odbiorcy. Takie jak ułożenie przewodu na elewacji lub nowego WLZ w ziemi od Złącza do rozdzielni domowej. Dobrze jest także rozprowadzić instalacje wewnątrz domu do planowanych odbiorników 3-fazowych. Są to prace, przy których występuje „nieco bałaganu” – warto zabezpieczyć dom przed pyłem oraz zrobić miejsce dla elektryka, tak aby mógł poruszać się swobodnie w miejscu wykonywania prac.
- Po wykonaniu prac przez elektryka w domu oraz przyłączeniu nowej linii zasilającej przez przedstawicieli Zakładu Energetycznego instalacja jest gotowa do użytku.
- W przypadku budynków wolnostojących sytuacja z dostępem do 3-fazowej linii zasilającej bywa bardziej zróżnicowana niż w mieszkaniach. Wynika to m.in. z ukształtowania terenu oraz konieczności przeprowadzenia przewodów na działkach sąsiadów. Proces ten może potrwać dłużej, a każdy przypadek będzie nieco inny, dlatego w przypadku wątpliwości zachęcamy do konsultacji z naszą firmą.